Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Sobotka má nápad: Češi by mohli prodávat mléko v zemích Blízkého východu

Sobotka má nápad: Češi by mohli prodávat mléko v zemích Blízkého východu - anotační obrázek

27.08.2016 19:13

Bernartice (Písecko) - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že české mléko by mohlo najít nový odbyt v zemích Blízkého východu nebo v Turecku.

Kadlec po nehodě: "Osvítilo mě slunce, řidičák mi ztratili!"

Kadlec po nehodě:

27.08.2016 17:15

Praha - Bývalý policejní důstojník Karel Kadlec opět boural. Na pražských Vinohradech narazil v pátek večer do dvou zaparkovaných aut, policistům odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. V rozhovoru pak tvrdil, že nepil, jen ho oslnilo sluníčko a zároveň mu zazvonil telefon.

Hasiči uhasili požár na Barrandově, s policií zjistí příčinu

Hasiči uhasili požár na Barrandově, s policií zjistí příčinu - anotační obrázek

27.08.2016 17:13

Praha - Hasiči dnes před sedmou hodinou ranní definitivně zlikvidovali požár filmových kulis v ateliérech na pražském Barrandově. Oheň vypukl v pátek odpoledne a podle předběžných odhadů způsobil škodu 100 milionů korun.

Záchranáři vyrazili pro horolezce. Než k němu dojeli, zranil se další

Záchranáři vyrazili pro horolezce. Než k němu dojeli, zranil se další - anotační obrázek

27.08.2016 16:36

Hradec Králové - Královéhradečtí záchranáři v sobotu řešili komplikovaný výjezd. Na tísňovou linku přišla dvě hlášení o zraněných osobách v okolí Adršpachu na Broumovsku ihned po sobě. Jednoho zraněného nakonec převážel vrtulník, druhého odvezla sanitka.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie