Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Česká armáda se chystá na boj proti Rusku. Pošle do Litvy 110 vojáků

Česká armáda se chystá na boj proti Rusku. Pošle do Litvy 110 vojáků - anotační obrázek

03.12.2016 14:33

Praha - Česká armáda pošle na cvičení Training Bridge 2017 110 vojáků z lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Cvičení se uskuteční v Litvě na začátku roku.

EET jako STB, čert vem Babiše! Lidé vyrazili do ulic, protestovali proti evidenci třžeb

EET jako STB, čert vem Babiše! Lidé vyrazili do ulic, protestovali proti evidenci třžeb - anotační obrázek

03.12.2016 14:16

Praha - Na Václavském náměstí v Praze dnes odpoledne demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET).

Policie obvinila Zadeha z ovlivňování svědka

Policie obvinila Zadeha z ovlivňování svědka - anotační obrázek

03.12.2016 13:19

Brno - Policie obvinila podnikatele Sharama Abdullaha Zadeha, který je souzený za daňové úniky. Viní jej z údajného ovlivňování svědka.

Vláda se k úpravě vysílání vojáků do misí asi postaví neutrálně

Vláda se k úpravě vysílání vojáků do misí asi  postaví neutrálně - anotační obrázek

03.12.2016 12:54

Praha - Vláda se zřejmě neutrálně postaví k ústavní novele, která by rozšířila právo kabinetu rozhodnout o vyslání vojáků do zahraničí bez souhlasu obou komor parlamentu.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie