Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Češi jsou bestie, čecháčkovští xenofobové, a Česká televize...? Macek spustil kanonádu

Češi jsou bestie, čecháčkovští xenofobové, a Česká televize...? Macek spustil kanonádu - anotační obrázek

30.09.2016 08:23

Praha - Komentátor a spoluzakladatel ODS Miroslav Macek opět komentuje poslední události v Česku i ve světě svým specifickým pohledem. Zaměřil se nejen na debatu prezidentských kandidátů, ale i na prezidenta Miloše Zemana nebo na migranty.

Nenechte svou chatu chátrat. Poradíme, jak ji správně zazimovat

Nenechte svou chatu chátrat. Poradíme, jak ji správně zazimovat - anotační obrázek

30.09.2016 07:50

Praha - Blíží se zimní období, takže než své letní sídlo na dlouho opustíte, bude ho třeba připravit k zimnímu spánku. Je to důležité nejen kvůli tomu, aby chata v tomto období zbytečně nechátrala a nedošlo v ní k nějakým poruchám, ale také kvůli bezpečnosti.

Čistíte si uši? Můžete si přivodit vážný zdravotní problém

Čistíte si uši? Můžete si přivodit vážný zdravotní problém - anotační obrázek

29.09.2016 22:02

Praha - Čištění uší je pro většinu z nás naprostá banalita a málokdo se nad tímto druhem hygieny zamyslel více. To však neplatí pro odborníky a lékaře, kteří zjistili, že každý z oblíbených způsobů má svá rizika. Radí proto jediné, nečistit si uši vůbec.

Selhání srdce zabije polovinu Čechů, transplantace zachraňují

Selhání srdce zabije polovinu Čechů, transplantace zachraňují - anotační obrázek

29.09.2016 22:00

Praha - Nemoci srdce a cév stojí za polovinou všech úmrtí u nás. Kardiovaskulární onemocnění, jako třeba infarkt nebo selhání srdce, zabijí ročně 50 tisíc Čechů. Světový den srdce připadá právě na dnešek. Transplantací tohoto orgánu se u nás ročně podaří prodloužit život desítkám pacientů.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie