Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Tak se podívejte: Jsme ve válce a EU je klub sebevrahů: Důchodci jsou vražděni, média lžou. A pak vytáhl Klausův exporadce největší problém

Tak se podívejte: Jsme ve válce a EU je klub sebevrahů: Důchodci jsou vražděni, média lžou. A pak vytáhl Klausův exporadce největší problém - anotační obrázek

26.07.2016 19:44

Praha - Exporadce prezidenta Václava Klause a premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera Tomáš Haas tvrdí, že z Evropské unie se stal klub sebevrahů. Nechce se dočkat příklonu České republiky na Východ, upozorňuje ale, že na tento Západ také nechce.

Ovčáček to řekl naplno a bez cenzury: Sluníčkáři jsou zločinci, ohrožují Česko. Pak vytáhl Českou televizi...

Ovčáček to řekl naplno a bez cenzury: Sluníčkáři jsou zločinci, ohrožují Česko. Pak vytáhl Českou televizi... - anotační obrázek

26.07.2016 19:14

Praha - Hradní mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že lidé, kteří vítají uprchlíky, takzvaní "sluníčkáři", se dopouštějí zločinného jednání. Podle něj ohrožují občany České republiky.

Do senátních voleb se přihlásila zhruba stovka kandidátů

Do senátních voleb se přihlásila zhruba stovka kandidátů - anotační obrázek

26.07.2016 19:13

Praha - Do letošních senátních voleb zatím podle zjištění ČTK předložila přihlášku zhruba stovka kandidátů. Lhůta pro odevzdávání kandidátek končí 2. srpna v 16:00. Volby samotné se uskuteční zkraje prvního říjnového víkendu.

Nelovte Pokémony, ale muslimy. Internet je opět na nohou

Nelovte Pokémony, ale muslimy. Internet je opět na nohou - anotační obrázek

26.07.2016 17:52

Praha - Na českém internetu je opět veselo. Může za to upravený poutač společnosti Kooperativa, v němž autor vyzval k lovení muslimů namísto Pokémonů.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie