Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Zeman důrazně varuje před zneužíváním migrační krize k šíření neonacismu

Zeman důrazně varuje před zneužíváním migrační krize k šíření neonacismu - anotační obrázek

29.05.2016 19:11

Praha - Prezident Miloš Zeman se chystá v projevu, který přednese v červnu v Lidicích, varovat před zneužíváním migrační krize k šíření neonacismu.

Podat žalobu kvůli kvótám? Zaorálek jasně promluvil. A toto si myslí o dohodě s Tureckem

Podat žalobu kvůli kvótám? Zaorálek jasně promluvil. A toto si myslí o dohodě s Tureckem - anotační obrázek

29.05.2016 18:50

Praha – Nejen v České republice je stále palčivou otázkou téma nejen uprchlických kvót, které mnohé země odmítají, tak i otázky dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. Ta totiž podle mnohých staví EU do nevýhodné pozice a poskytuje turenskému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoğanovi nástroj pro případné vydírání. K debatám se teď připojil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, který se k palčivým otázkám vyjádřil na sociálních sítích.

Vyřete spory s církví o majetek dohodami, doporučil krajům Zeman

Vyřete spory s církví o majetek dohodami, doporučil krajům Zeman - anotační obrázek

29.05.2016 18:47

Lány (Rakovnicko) - Dohodou by měly podle prezidenta Miloše Zemana vyřešit spory o restituce s církvemi kraje a obce.

Korunovační klenoty se těší oblíbě. Za dva týdny je vidělo přes 40 tisíc lidí

Korunovační klenoty se těší oblíbě. Za dva týdny je vidělo přes 40 tisíc lidí - anotační obrázek

29.05.2016 18:24

Praha - Vystavené korunovační klenoty si za dva týdny prohlédlo 40.283 návštěvníků. Znovu budou k vidění v roce 2018.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie