Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc

Vláda projedná návrhy, které mají zlepšit život autistů. V Česku jich žije až 100 tisíc - anotační foto

Vláda ČR
FOTO: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

07. února 2016, 12:30
EuroZprávy.cz / mu / ČTK

Praha – Vládní výbor pro zdravotně postižené občany navrhl změny týkající se lidí trpících autismem. Jeho podnět by měl v pondělí projednat kabinet. Podle odhadů v Česku žije asi 100.000 lidí s autismem. Porucha autistického spektra je vrozená. Lidé se chovají nepřiměřeně, na nátlak reagují agresivně, obtížně komunikují s okolím.

V Česku by se mohly v budoucnu možná provádět preventivní prohlídky u dětí, které by se zaměřily i na autismus. Cílem je včasné odhalení poruchy a poskytnutí péče. Zlepšit by se měla také terapie, posuzování stavu a přidělování příspěvků od státu. Pro dospělé s poruchou autistického spektra by měly pak úřady práce najít vhodná pracovní místa. Právě to výbor doporučil.

Problémem, který brání zlepšení situace dětí či dospělých s autismem a jejich rodin je podle výboru malá informovanost. Potřebné znalosti o poruše a přístupu k postiženým nemívají lékaři, zdravotníci, záchranáři, policisté, sociální pracovníci, úředníci ani učitelé.

Právě nevhodný přístup pak podle výboru komplikuje začlenění autistů do společnosti, jejich integrace je pak také velmi nákladná. Odborníci proto doporučují zlepšit vzdělávání profesionálů. Navrhuje také vytvořit průkazy pro osoby s poruchou autistického spektra, který by obsahoval informace o způsobu komunikace s nimi.

Potřeba je podle výboru zajistit i rovné podmínky ve vzdělávání, aby se v dospělosti mohli lidé lépe uplatnit a byli soběstační. Zlepšit by se měla také práce školských poraden. Autistickým dětem prý často doporučují nevhodná povolání. Na dospělé by se měl zaměřit úřad práce. Úředníci by měli dostat informace o způsobu jednání s autisty, vybrat by pro ně měli vhodná místa, doporučil výbor.

Podle výboru se nedaří nyní příznaky včas podchytit už u malých dětí. Díky brzkému zjištění potíží by mohly dostat speciální péči. Prevence by pak do budoucna ušetřila výdaje za dávky a další podporu. Teď se na vyšetření čeká až rok.

Problematické je také lékařské posuzování stavu autistů. Ti často podle výboru podporu nezískají, i když jsou na pomoci závislí. Jejich rodiny se pak dostávají do obtížné finanční situace. Výbor proto žádá, aby vznikl návod pro posuzování, který by autismus zohlednil.


Domov

Lobbista Rittig je nemocný, soud v kauze utajované zprávy BIS opět odložen

Lobbista Rittig je nemocný, soud v kauze utajované zprávy BIS opět odložen - anotační obrázek

24.10.2016 12:13

Praha - Lobbista Ivo Rittig soudu oznámil, že onemocněl. Líčení v kauze vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) tak nemůže pokračovat.

Expolicista Kadlec dostal za nehodu v opilosti podmínku, hned se odvolal

Expolicista Kadlec dostal za nehodu v opilosti podmínku, hned se odvolal - anotační obrázek

24.10.2016 11:49

Praha - Expolicista Karel Kadlec dostal za nehodu pod vlivem alkoholu osmiměsíční podmínku a po dva roky nesmí řídit. Verdikt není pravomocný, Kadlec se okamžitě odvolal.

Chleba levnější nebude, říká se. Naopak. Přesto to Čechům nestačí

Chleba levnější nebude, říká se. Naopak. Přesto to Čechům nestačí - anotační obrázek

24.10.2016 11:32

Praha - Argument "chleba levnější nebude" je mezi Čechy velmi oblíbený, ačkoliv realita ukazuje pravý opak. V rámci Evropské unie je tato potravina u nás jedna z nejlevnějších. Přesto o ni Češi ztrácí zájem.

Podnikatel v pohřebnictví musí složit zkoušku, rozhodla vláda. Konec levných rakví z papíru

Podnikatel v pohřebnictví musí složit zkoušku, rozhodla vláda. Konec levných rakví z papíru - anotační obrázek

24.10.2016 11:15

Praha - Vláda dnes dle očekávání schválila návrh novely zákona o pohřebnictví. Kdo bude chtít v této branži podnikat, čeká ho povinná praktická zkouška, nutná bude i praxe v oboru.

Další zprávy z Domova »


Vyhledávání

Kategorie